Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale

Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale to dzieło, którego autorem jest Walenty Wańkowicz. Powstało pomiędzy 1828 a 1829 rokiem. Inspiracją do jego stworzenia były Sonety Krymskie napisane przez Adama Mickiewicza. To obraz olejny na płótnie, który obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Obraz, który powstał za życia artysty

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale powstał za życia artysty. Sam Mickiewicz uważał go za bardzo udany. Niezwykłą zaletą tego dzieła jest romantyczny sztafarz. Widać tutaj nacisk na szczegóły, ale przy tym dbałość o ukazanie piękna scenerii. Na obrazie możemy zobaczyć Mickiewicza w byronicznej pozie. Jest on okryty burką krymskich górali. Ukazanie skalistego tła, a jednocześnie przedstawienie nieba w sposób niespokojny odnosi się do romantycznej ery, ale też burzliwości historycznej czy niespełnionej miłości. Jednocześnie Mickiewicz ukazany jest także jako poeta romantyczny, a więc poza myślicielska, ale i oparta o dłoń głowa przedstawiają jego zadumę nad historią i dziejącymi się wydarzeniami. Widać tutaj także wpływ Kiprienskiego, który jako pierwszy artysta wprowadził do kanonu dzieł sztuki obrazy, które posiadają element romantyczny. Wizerunek Mickiewicza na tym obrazie jest spójny z pierwszym wersem sonetu. Odnosi się dokładnie do fragmentu: „Lubię poglądać wsparty na Judahu skale”. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że tytuł obrazu został nadany przez publiczność, która go podziwiała, gdyż Walenty Wańkowicz nazwał go po prostu „Portret Adama Mickiewicza”.

Znaczenie dzieła

Warto wiedzieć, że obraz od czasu prezentacji zyskał wielkie uznanie przez co został wielokrotnie powielony. Sam autor namalował kilka jego replik. Niewątpliwie Wańkowicz kładł duży nacisk na dobranie właściwej kolorystyki. Ciemne barwy krajobrazowe ukazują rozterki samego Mickiewicza, który rozdarty był pomiędzy walką w podziemiu i swoją twórczością. Zatem dzieło jest niezwykle symboliczne.

Source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Portret_Adama_Mickiewicza_na_Judahu_skale