„Krowa” – Wassily Kandisky

„Krowa” – obraz Wassilya Kandisky’ego, malarza wszechstronnie uzdolnionego

Obraz „Krowa” został stworzony przez rosyjskiego malarza Wassily Kandinsky w 1910 roku. Kandinsky był przedstawicielem abstrakcjonizmu, a oprócz malarstwa zajmował się również grafiką i teoretykom sztuki. Może dlatego obraz „Krowa” można interpretować na tak wiele sposobów…

Niemal każdy wpatrując się w to dzieło widzi coś innego. Dla nieco bardziej spostrzegawczych obserwatorów ukazuje się na pierwszym planie ogromna krowa, która zajmuje przestrzeń prawie połowy całego obrazu. Namalowana została w kolorze białym, a jej ciało pokryte jest łatami w kolorze nasyconej, jasnej i ciepłej żółci lekko wpadającej w odcień pomarańczowy. Krowa dojona jest przez kobietę z czerwoną chustą na głowie, ubraną w białą koszulę i niebieską spódnicę. Widoczne detale u kobiety i krowy są dosyć dokładnie namalowane, jednak tu realizm obrazu się kończy.

Cała reszta, czyli pejzaż, budynki, drogi, pozostałe krowy, niebo są abstrakcją, którą można interpretować na wiele sposobów. Fioletowo-brązowo-biała barwna plama w lewym górnym roku obrazu przypomina ptaka z rodziny wróblowatych spoglądającego na pastwisko. Budynki i pagórki stanowiące tło obrazu zlewają się w jedną całość, przez co nie można ich odróżnić.

Cały obraz utrzymany jest w kolorystyce ciepłej, mnóstwo światła znajduje się w samym centrum obrazu, na krowie i niebie. Wydaje się, że artysta malował obraz w bardzo słonecznym dniu, gdy promienie odbijały się od wszystkiego co widział i chciał za wszelką cenę namalować całe światło, jakie wówczas wręcz go oślepiało.
Patrząc na obraz w ten sposób, można powiedzieć, że przedstawia on jasny, słoneczny dzień, a nie krowę, dziewczynę, czy budynki. Jedyne zacienione fragmenty obrazu to nieregularna czarna plama, która jest cieniem stojącego w tle budynku i druga ciemno-niebieska przypominająca kształtem górę. Cała reszta obrazu zdaje się być wręcz skąpana w promieniach słońca.