Murzynka

Murzynka jest to wybitny obraz autorstwa Anny Bilińskiej-Bohtanowiczowej. Został namalowany w 1884 roku techniką oleju na płótnie. Od 1939 roku znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Niemniej prawdopodobnie w 1944 roku został skradziony przez Niemców.

Realizm i studium portretowe czarnoskórej kobiety

PortretMurzynka to kwintesencja realistycznego artyzmu. Widać tutaj studium portretowe czarnoskórej kobiety. Bohaterka dzieła to młoda kobieta, której ciemna skóra stanowi kontrast do jasnego tła. Bohaterka ukazana jest w sposób realistyczny, z naciskiem na każdy drobny szczegół. Namalowana jest od pasa wzwyż, częściowo odziana jest w białą szatę, ale owa szata odsłania jedną pierś. Na głowie ma zawiązaną czerwoną chustę. Z kolei na szyi można zauważyć złoty naszyjnik. Warto zwrócić jeszcze uwagę na duże kolczyki. Jej twarz wydaje się być nieco zamyślona bądź też przerażona.

Symbolika dzieła i perypetie obrazu

Dzieło podejmuje bardzo popularną pod koniec XIX wieku tematykę, a więc egzotyzm. Czarnoskóra kobieta wydaje się być postacią egzotyczną dla przeciętnego odbiorcy. Jej styl bycia jest odmienny od tego, który miał miejsce w Europie. Owa odsłonięta pierś jest właśnie tutaj największym symbolem egzotyki i inności, a nie tylko ciemna skóra bohaterki. Płótno sygnowane jest imieniem i pierwszym nazwiskiem malarki, a także datą powstania. Sygnowanie znajduje się w prawym górnym rogu. Od powstania przez długi czas dzieło znajdowało się w prywatnym zbiorze polskiego mecenasa sztuki Dominika Witke- Jeżewskiego. W 1939 roku przekazał on obraz do Muzeum Narodowego w Warszawie. Przypuszcza się, że pozostawał on w muzeum do wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tego czasu obraz był poszukiwany. Odnalazł się dopiero w 2011 roku, gdyż został umieszczony w katalogu zapowiadającym jesienny sezon aukcyjny w Berlinie. Aby go odzyskać strona polska musiała wpłacić rekompensatę. Obraz powrócił do Polski w 2012 roku i został przekazany do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Source: https://pl.wikipedia.org/wiki/Murzynka