Promienny zachód słońca

Promienny zachód słońca jest to wybitne dzieła Wojciecha Weissa, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy, ale i grafików Młodej Polski. Warto zwrócić uwagę na kunszt artysty. Widać tutaj wpływ paryskiej, rzymskiej, jak i florenckiej szkoły. Nacisk na detale, a także ciekawy dobór kolorystyki sprawia, że obraz można uznać za wyjątkowy.

Promienny zachód słońca – artyzm w czystej postaci

Dzieło artysty zgodnie z tytułem przedstawia zachód słońca, przy czym uchwycony został moment chowania się słońca za linią horyzontu. Choć dzieło jest bardzo realistyczne, w żadnym wypadku nie można uznać go za pospolite, gdyż pomimo pozornie pospolitej tematyki jest pełne dynamizmu. Obraz niewątpliwie skłania do refleksji, ale także w sposób ekspresyjny ukazuje owy krajobraz, a także motywy, które symbolizuje. Pozornie dzieło nie jest zbyt urozmaicone. Widać na nim polną drogę, a także kilka drzew. Najważniejszym elementem jest słońce, które zachodzi i roztacza wokół siebie liczne promienie. Właśnie te promienie wydają się być najbardziej zagadkowe, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że układają się one w kształt krzyża. Zatem możemy tutaj dojrzeć świetlisty krzyż, który powoli pogrąża się w ciemności.

Symbolika zawarta również w użytych kolorach

Widać tutaj odwołanie się do Boga, nadziei, powierzenie jemu smutków i radości, a także to, że Bóg jest naszym stwórcą i żyjemy tylko dzięki niemu. Na pierwszy rzut oka dominują tutaj barwy ciepłe. Możemy zauważyć jasne, pełne życia kolory, takie jak żółty, złoty czy pomarańczowy, które symbolizują radość. Jednak wystarczy przyjrzeć się nieco dokładniej, by zobaczyć także ciemne kolory, takie jak fiolet, czerń czy też granat, których symbolika jest już zdecydowanie inna. Ten właśnie kontrast powoduje, że dzieło jest jeszcze bardziej ekspresyjne, ale i dynamiczne. Za każdym razem spoglądając na nie możemy dojrzeć coś innego. Warto zwrócić uwagę, że sposobem nakładania farby, a także kolorystyką Weiss inspirował się nieco dziełami impresjonistów.

Source: https://archive.is/20130416111749/www.pinakoteka.zascianek.pl/Weiss/Images/Promienny.jpg