Suprematist Composition

Suprematist Composition, Kompozycja suprematyczna — obraz Kazimierza Malewicza, który pobudza myślenie

Obraz powstał w 1916 roku, został wykonany techniką olej na płótnie, ma rozmiar 88, 5 cm na 71, 0 cm.
Pełna nazwa tej kompozycji suprematycznej Kazimierza Malewicza brzmi: „Niebieski prostokąt ponad czerwonym promieniem”. Nazwa bardzo dobrze określa to, co znajduje się na obrazie…

Wyraźnie namalowany niebieski prostokąt znajduje się na pierwszym planie obrazu, w samym jego centrum. Barwa nie jest jednolita, w niektórych miejscach znajdują się na niej przejaśnienia, co sprawia wrażenie, że prostokąt ma trójwymiarową fakturę. Pozostałe figury na obrazie mają jednolite odcienie, są całe czarne, żółte, zielone, czerwone, pomarańczowe i jedna różowa.
Układ figur nie jest przypadkowy. Większość z nich zorientowana jest po przekątnej obrazu, zmierzają jakoby w kierunku jego prawego górnego rogu, włącznie z tytułowym czerwonym promieniem, który znajduje się pod niebieskim prostokątem. Jeden duży czarny prostokąt zorientowany jest idealnie w płaszczyźnie poziomej, co może symbolizować podstawę, punkt orientacyjny. Niebieski prostokąt przykrywa częściowo czerwony promień.
Na obrazie znajduje się kilka drobnych elementów, które zdają się swobodnie pływać w strumieniu światła niczym fotony. Efekt, który uzyskał Malewicz, działa na obserwatorów tak, że trudno jest oderwać wzrok od obrazu. Figury umieszczone są pod takimi kątami, że wspólna ich kompozycja wywołuje odczucie, jak by były w ruchu.
Malewicz starał się ucieleśnić swoją artystyczną wizję za pomocą geometrii, koloru i pracy nad fakturą. Jak widać, udało mu się to bezsprzecznie. Do dziś obraz uznawany jest za wybitne dzieło. Został sprzedany dla anonimowego kupca, za niebagatelną kwotę ponad sześćdziesięciu milionów dolarów.

Można powiedzieć, że obraz ten zrewolucjonizował współczesne postrzeganie sztuki. W wielu rozwiązaniach architektonicznych, wystroju wnętrz i modzie można zauważyć inspirację tym dziełem Malewicza.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/Suprematist_Composition