Le Café de nuit, Nocna Kawiarnia — obraz wzbudzający kontrowersyjne emocje

Nocna Kawiarnia

Obraz namalowany przez geniusza, który światło traktował jak tubki farb – Vincenta van Gogha. Ostre zestawienia kolorystyczne, bardzo grubo kładziona farba, która miejscami aż wystaje płaszczyzny płótna i charakterystyczne dla van Gogha kręgi stworzone wokoło źródeł światła sprawiają, że obraz ten jest intrygujący, ciekawy i nieco frapujący. Vincent van Gogh stworzył „Nocną Kawiarnię” w 1888 roku podczas pobytu w miejscowości Arles. Tam kolejny raz dostrzegł i uwiecznił światło lamp, tym razem w pomieszczeniu małej kawiarenki.

Na obrazie widać pomieszczenie kawiarni przedstawione w ciepłych żółto-zielonych barwach. W centralnej części stoi stół bilardowy, do którego prawdopodobnie wydaje się, że zmierza jedna z osób w kawiarni. Przy ścianach ustawione są stoły, przy których siedzą nieco uśpieni postacie. Nasycona czerwień ścian bardzo kontrastuje z zielenią sufitu. Sam van Gogh w jednym ze swoich listów tłumaczył, że ten kontrast ma nawiązywać do namiętności ludzkich. Spod sufitów zwisają żółte lampy. Niektóre z nich wydają się unosić w powietrzu. Ich światło rozchodzi się w postaci charakterystycznych dla van Gogha kręgów.

Vincent van Gogh pisał, że noc wydaje mu się żywsza i dużo bogatsza w kolory, niż oświetlony słońcem dzień. Może właśnie dlatego obraz ten malował wyłącznie nocą. Dostrzegał przeróżne barwy, światło i cień, które pociągnięciem pędzla przekuwał w emocje. Dziś możemy doświadczyć tych emocji, oglądając jego dzieło.

Sam autor obrazu uważał, że to jedno z jego najbrzydszych dzieł, dlatego z chęcią zapłacił nim gospodarzowi. Dziś jednak obraz jest bardzo doceniany, gdyż van Gogh zastosował „kolory sugestywne” (lub też zwane „kolory arbitralne”) nasycając z ich pomocą swoją pracę prawdziwymi ludzkimi emocjami, zarówno swoimi, jak i gości znajdujących się w kawiarence. Ze względu na to nie była to praca typowa dla impresjonizmu. Vincent van Gogh wyprzedził swoje czasy i stworzył dzieło nacechowane ekspresjonizmem. Obraz przez lata znajdował się w rękach wielu różnych właścicieli i zawsze wzbudzał wiele emocji.