The Sleeping Gypsy – Śpiąca Cyganka

The Sleeping Gypsy, Śpiąca Cyganka — prawdziwa inspiracja dla artystów

Henri Rousseau namalował obraz „Śpiąca Cyganka” w roku 1897. Wówczas niedoceniany, dziś jest jednym z ważniejszych postimpresjonistycznych dzieł.

Na obrazie widać czarnoskórą cygankę w głębokim śnie. Na twarzy ma delikatny uśmiech, a przez lekko rozchylone wargi widać jej białe zęby. Cyganka wędrowała, nosząc ze sobą tylko kilka przedmiotów. Na obrazie widać dzban wody stojący w prawym dolnym rogu obrazu, mandolinę, która leży tuż przy śpiącej cygance, poduszkę, na której śpi kobieta i kij, który trzyma w ręce. Przedmioty, te umilały jej trudy podróży. Na poduszce mogła wygodnie wypocząć, kijek pomagał jej w marszu, dzięki dzbanowi zawsze miała przy sobie wodę, a mandolina umożliwiała jej zarobek i dawała radość. Kobieta ubrana jest w wielokolorową, pasiastą suknię. Uwagę przykuwa fakt, że suknia i poduszka uszyte są z tego samego materiału.

Obraz wzbudza ogromne emocje, gdyż obok niewinnie śpiącej cyganki przechadza się ogromny lew. Zwierze to nie próbuje pożreć cyganki, czuje jej zapach i jest ostrożne, jednak chce wyłącznie przejść obok niej tak, by jej nie obudzić. Oko lwa bardzo przykuwa uwagę, gdyż właściwie nie patrzy on na cygankę a na obserwatorów obrazu. Dzięki temu każdy, kto wpatruje się w obraz, ma wrażenie, że lew na niego spogląda. Grzywa zwierzęcia jest niezwykle precyzyjnie namalowana. Sprawia wrażenie trójwymiarowej, puszystej i miękkiej niczym puch powierzchni, która bardziej kojarzy się z odpoczynkiem i bezpieczeństwem niż z zagrożeniem, jakie może powstać przy spotkaniu oko w oko z groźnym, dużym lwem.

Nastrój panujący w świecie stworzonym przez Rousseau w obrazie „Śpiąca Cyganka”, jest poetycki, romantyczny i wręcz melancholijny. Widać jak lew rozmyśla, czy zjeść cygankę. Ma uniesiony ogon i groźną minę, ale to czy zamierza zrobić jej krzywdę, nigdy nie zostanie dopowiedziane. Każdy może interpretować tę sytuację na swój sposób. Scena, którą namalował Rousseau, była inspiracją dla wielu poetów i kilku współczesnych twórców filmowych.